Pedagogové - Mgr.A. Petr Stacho, Rudolf Kment

Studenti - Zavřelová Daniela, Hanyková Bára, Krajmerová Veronika, Daghstani Jasmin, Bunešová Klára, Chvojková Kamila, Strnadová Klára, Majvaldová Klára, Dinh Le Ngoc Lan, Peterka Alexander

V období od 9. 9. do 30. 9. 2021 pobývala skupina studentů a pedagogové na výtvarné výměnné stáži v rámci programu ERASMUS na Staatliche Glasfachschule v Rheinbachu v Německu.

Studenti absolvovali prohlídku školních prostor, jednotlivých oddělení a dílen. Poté se zapojili do výuky v dílnách, kde realizovali své návrhy, které si po konzultaci s výtvarnými učiteli, připravili již předem v naší škole.
Působili především v dílnách broušení, rytí a malování skla a pak především v dílně výroby vitráží. V této dílně si osvojili techniky řezání skla a skládání vitráží do olověných prutů.
Samostatnou kapitolou bylo seznámení se s technikou leptání skla, včetně praktické výuky.

Nedílnou součástí pobytu bylo též poznávání okolí školy a návštěvy kulturních zařízení a kulturních akcí přímo v Rheinbachu a také v přilehlých regionálních městech.
Studenti postupně navštívili v Kolíně nad Rýnem Muzeum moderního designu a Muzeum antického skla.
Největší ohlas měl návštěva Kolínského domu a pak především výjimečná návštěva střechy domu a přilehlých restaurátorských dílen.
Dále pak navštívili město Bonn, kde si prohlédli centrum města a proslulé tržiště na periferii Bonnu. Dále pak zvládli pěší túru na pohoří Siebengebirge na jeho vrchol Drachenberg. Odměnou jim byl úžasný výhled na řeku Rýn.
Prošli se také městečkem Konigswinter a navštívili Arp muzeum v Bad Honnefu.
Přímo v Rheinbachu zhlédli historickou sbírku skla ve sklářském muzeu a expozici historie antických vodních kanálů města Rheinbach jeho okolí.

Díky aktivitě členů spolku přátel města Rheinbachu a Kamenického Šenova byli studenti pozváni na koncert na oslavu Evropských dnů a skladatele Ludwiga van Beethowena.
Studenti byli také několikrát pozváni na společnou večeři.

Výsledkem stáže byly unikátní vitráže a lehané skleněné objekty, které oživí sbírku naší školní galerie.
Největším přínosem je však výměna zkušeností v práci se sklem mezi německými a českými studenty, navázání přátelských kontaktů a poznávání odlišné kultury, jež oživí výtvarné vnímání a náhled na život, jako takový.
Je potřebné, aby výměnné stáže pokračovaly, neboť je to důležitá cesta k poznávání nových možností v Evropském kontextu a zároveň k obohacení vlastního názoru na sama sebe a svět kolem nás.

© SUPŠS Kamenický Šenov - All Rights Reserved