Vitráž

Na výrobu vitráží budeme potřebovat: nůž na řezání olova, kladívku, protahovák, jistící hřebíčky, zatahovací nůž, kleště, šablonovací nůžky, pájecí kulmu a řezák na sklo. Dále si připravíme: šablonovací papír, olověné „H“ profily, stearín (letovací pasta), ploché sklo Float (vyráběné strojově), antické sklo (vyráběné ručně) nebo katedrální sklo (se strukturou na povrchu). Nesmíme zapomenout na sklenářský kyt, terpentýn a dubové piliny.
Restaurování vitráží
Nejdříve se odvezou jednotlivé popsané díly vitráže do dílny. Po rozebrání původní vitráže se jednotlivé díly pokládají na připravené odkládací kartony. Staré olověné profily se použijí na tavbu nových, a to v poměru 1:2 nebo 1:1 s novým olovem, v závislosti na stupňi koroze původních olověných profilů. Původní skleněné segmenty vitráže se vloží do čistící lázně (saponátová voda).Pokud jsou části poničené oxidací, je potřeba části odskelnit (lázeň ze zředěnou Kyselinou sírovou). Scházející nebo poničené části vitráže se znovu nařezají ze stejného typu skla a vloží k původním částem vitráže na odkládacím kartonu. Takto připravená vitráž se přeloží do nových olověných „H“ profilů na vitrážnickém stole. Tzv. protahovákem se rozšíří obě strany „H“ profilů, aby se ploché sklo správně usadilo k jádru „H“ profilu. K zamezení pohybu skel při skládání se použijí zajišťovací hřebíčky. Po celkovém složení vitráže do nových profilů se jednotlivé profily po stranách zatáhnou zatahovacím nožem, aby se vitráž celkově zpevnila. Všechny olověné profily se natřou Stearinem (letovací pastou) a pomocí letovací kulmy se cínem spájí dohromady. Po sletování se všechny olověné části vitráže potřou směsí sklenářského kytu a terpentýnu. Tímto se zamezí prosaku vody skrze vitráž. Pomocí dubových pilin se vitráž vyleští do maximálního lesku. Vitráž je tak připravena ke vsazení do původních oken.
Výroba nových vitráží podle návrhu výtvarníka
Prvním krokem k úspěšnému zhotovení vitráží by měla být konzultace s výtvarníkem. Rozhodne se o použitém materiálu, typu skla a výrobního postupu. Poté se rozkreslí návrh výtvarníka z dodaného měřítka na měřítko 1:1 na šablonovací papír. Rozkreslený návrh na šablonovacím papíru se rozstříhá na jednotlivé části šablonovacími nůžkami. Podle jednotlivých papírových kousků se nařezají jednotlivé části z určeného skla řezákem na sklo a uloží se na odkládací karton.Další postup práce je identický s pracovním postupem při restaurování vitráže.

© SUPŠS Kamenický Šenov - All Rights Reserved