Odborná škola sklářská Rheinbach

mezi tradicí a modernou

Dnes je Státní odborná škola sklářská v Rheinbachu kvalifikačním centrem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko pro obory sklo, keramika, grafika a nová média společně s Odborným učňovským gymnáziem. Je známá po celém Německu. Škola je certifikovanou evropskou školou, která sjednocuje různé umělecké a technické vzdělávací obory.

Historie
Historie školy má společný začátek se současnou Střední uměleckoprůmyslovou školou v Kamenickém Šenově. V roce 1869 byla v tehdejším Českém království (dnes Česká republika) založena Odborná škola sklářská v Haidě (dnešní Nový Bor), která byla v roce 1926 sloučena s Odbornou školou sklářskou ve Steinschönau (Kamenický Šenov), nacházející se rovněž v Čechách, založenou již v roce 1856.

Po druhé světové válce byli z Československa vyhnáni sudetští Němci a mnoho kvalifikovaných sklářských dělníků a velká část pedagogického sboru sklářské školy Steinschönau-Haida se přestěhovali do oblasti kolem Rheinbachu, aby pokračovali ve sklářské tradici. Dne 1. dubna 1948 byla v Rheinbachu otevřena Státní odborná škola sklářská, kterou lze považovat za nástupnickou školu Sklářské odborné školy ve Steinschönau (Kamenický šenov). Město Rheinbach se tak v následujících desetiletích stalo "městem skla".

Dne 1. dubna 1948 zahájila škola svou činnost jako státní instituce ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se 30 studenty. Také díky soustavné práci s veřejností v následujících letech se škola stala známou v oboru a vypracovala se na jednu z předních specializovaných škol v oboru skla a keramiky v Německu.

Po prudkém nárůstu počtu žáků bylo nutné postavit větší školní budovu. Byla postavena na současném místě a obsazena v roce 1967. Další studijní obory a nárůst počtu žáků na dnešních více než 600 vedly k neustálému rozšiřování školy. V roce 2013 byla přistavěna poslední nová budova pro 4 odborné dílny, díky čemuž je dnes škola jednou z nejmodernějších sklářských dílen v Evropě a nabízí žákům ty nejlepší podmínky pro výuku.

Dne 24. dubna 1996 bylo navázáno partnerství mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Kamenickém Šenově a školou v Rheinbachu, které je od té doby velmi živé, např. prostřednictvím každoročních výměnných programů. Následovalo partnerství měst Rheinbach a Kamenický Šenov.

Vedle Odborné učňovské školy pro sklářskou techniku a design skla se v Rheinbachu nachází rovněž Zemská učňovská škola skla a keramiky, kde se učí žákyně a žáci sklářského průmyslu a sklářského řemesla. Následovala Odborná učňovská škola designu, kde se vzdělávají asistenti technického designu. Kromě Střední odborné školy 13 nabízí Odborná škola sklářská od roku 2016 také možnost získání maturity v kombinaci s odborným vzděláním, a to za 3 roky a 4 měsíce na Odborném učňovském gymnáziu designu.

Odborná učňovská škola pro sklářskou techniku a design
Srdcem Sklářské odborné školy je dodnes Odborná učňovská škola pro techniku a design skla, která byla založena v roce 1948 jako první Odborná učňovská škola pro skláře. Zpočátku se zde vyučovaly obory uměleckého sklářství, broušení a leptání skla, dále pak obory rytí a malování skla a porcelánu. Závěrečné zkoušky skládali učňové před Řemeslnickou komorou v Kölnu. Od července 1978 má kvalifikace doložená učňovským listem, získaná na Odborné učňovské škole pro sklářskou techniku a design skla, díky vysoké kvalitě vzdělání v místě Rheinbach, jakož i vynikajícím výsledkům absolventů v soutěžích, stejný status jako zkoušky před Řemeslnickou komorou.

Vzdělávací program nabízí dvojí volitelnou kvalifikaci: Učni, kteří přicházejí s uzavřenou školní docházkou na tzv. Hauptschule, se zde od roku 1972 mohou vzdělávat na Střední odborné škole zakončené závěrečnými zkouškami. Ti, kteří přicházejí ze Střední odborné školy se zde od r. 2003 mohou vzdělávat v rámci Odborné vysoké školy. V současné době se zde dají studovat tyto profese:

• Sklenář (m/ž/x) se specializací na zasklívání a skleněné konstrukce
• Sklář (m/ž/x) se specializací na úpravu hran a povrchů
• Sklář (m/ž/x) se specializací na broušení a rytí
• Sklář (m/ž/x) se specializací na malbu skla a umělecké zasklívání.

Ke zmíněným odborným sklářským technikám patří malba na sklo, umělecké a stavební sklenářství včetně zasklívání do olova (vitráže), rámování obrazů, opracování dřeva a kovů. Dále je to broušení a rytí skla, pískování, leptání skla, technika airbrush; tavné techniky skla jako je např. technika pâte-de-verre, foukání skla při výrobě skleněných přístrojů a zařízení a od roku 2018 také umělecké foukání skla a sochařský umělecký design skla. K tomu samozřejmě patří i budování kompetencí v oblasti sítotisku, digitálního zpracování obrazů a schémat a stále častěji také znalosti programů CAD pro trojrozměrný prostorový design, jakož i technologie 3D tisku v oblasti designu trojrozměrných objektů.

Úspěchy studentů
Odborná škola sklářská je na své žáky hrdá. Absolventi se pravidelně umisťují na předních místech v soutěžích, již desítky let se řadí k vítězům řemeslných soutěží v místním, zemském i celoněmeckém měřítku. Opakovaně se svými skleněnými kreacemi obsazují první místa na mezinárodní soutěži „Cena za sklářské umění“ ve městě Rheinbach. Co žákyně a žáci dokáží, předvádějí také ve velkých výstavních projektech navržených napříč obory. Naposledy v roce 2022, měla škola možnost představit díla s aktuálními společenskými odkazy na mezioborové výstavě ve městě Maternushaus, konferenčním centru kolínské arcidiecéze.

Evropská škola
Jako evropská škola Odborná škola sklářská usiluje o integraci odborného vzdělávání v rámci celé Evropy. V roce 2014 získala oficiální vyznamenání jakožto „Evropská škola ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko" a v rámci svého vzdělávání vysílá až 30 procent ze svých více než 600 žáků do celého světa. Svému řemeslu a umění se tak učí společně se svými evropskými sousedy na stážích v Kamenickém Šenově, Paříži, Barceloně, Kentu a Vroclavi. Pravidelnými hosty letních akademií jsou také zahraniční sklářští umělci z USA, Austrálie, Nového Zélandu, Belgie, Nizozemska a Norska.

© SUPŠS Kamenický Šenov - All Rights Reserved